Haanja Rattaklubi pole just see, mis sõnaga Haanja esmalt meelde või pähe tuleb. Ikka lumi, suusad ja suusatamine. Klubi loomise idee autoriks ja peamisteks arhitektideks olid vennad Ain-Ivar ja Ivo Tupp. Mõtted rattaklubi loomiseks kukkusid viljakale pinnasele ning seltskond rattahuvilisi, kes juba aastaid maastikuratastega omaette metsakilomeetreid mõõtsid, haarasid mõttest kinni…

Haanja Rattaklubi asutamise hea tahte protokoll pandi paberile küll juba 2004. aasta sügisel, kuid ametlik asutamine leidis aset alles järgmise aasta alguses – 23. veebruaril 2005. Asutamisprotokoll vormistati 25 rattahuvilise osalusel.

Kümme aastat pole just teab, mis pikk aeg, aga samas on aastaid juba piisavalt, et vaadata tagasi, kuidas läinud ja mis tehtud. Tänaseks on klubi liikmete arv mitmekordistunud (74 liiget). See viitab rattasõidu kui vaba aja veetmise ja spordiala populaarsusele. Klubi loomise kandev idee lähtus toona mõttest koondada rattahuvilisi, et veeta koos vaba aega, sõita rattaga, ühiselt treenida ja ka võistelda. Nende kümne aasta sisse on mahtunud palju ühiseid treeninguid, laagreid, nii kohalikke mõõduvõtmisi kui ka võistlusreise kaugemale, võistluste korraldamise valu ja võlu ning rõõmu saavutatud võitudest nii teiste kui ka iseenda üle.

Klubi tegemistest rääkides ei saa üle ega ümber krossisarjast, Võru rattarallist, rattamatkadest ja Eesti meistrivõistluste korraldamisest. Oma tegevusega on nii klubi kui ka klubiliikmed kindlasti suutnud kanda kinnitada Eesti rattakaardile, seda nii võistluste korraldajana kui ka tulemustega erinevatelt võistlustelt. Võistlusspordi saavutuste poolelt peab kindlasti ära märkima edukamad ratturid: Mari-Liis ja Tarmo Mõttus, Pait Hirv, Alar Reiska, Rajko Rattur, Viljar Kuljus, Sander Nool, Georg Kõivumägi, Sven Liivamägi.

Rattasport pole just odavaim spordiala. Mõne aasta eest soetas klubi noorte ratturite jaoks PRIA toetusel kümme ratast ja vajalikke treeningvahendeid, mis on leidnud aktiivset kasutust aasta ringi. Väga tänuväärset tööd teeb Tarmo Mõttus, treenides ja juhendades klubi noorliikmeid.

Rattasport on seniajani olnud Võrumaal harrastajate pärusmaa. Kas kasvab Haanja Rattaklubist välja midagi enamat kui harrastus, on juba paljuski meie enda teha. Igal juhul on möödunud kümne aastaga selleks hea eeldus loodud. Teid, radu, orge ja mägesid meil selleks jätkub, jätkuks neile ainult igas vanuses rattasõitjaid!

Täname kõiki klubi liikmeid, toetajaid ning sponsoreid, kes on aidanud klubil arenenda ja kasvada.